Få 10.000 kroner i støtte til udlandsrejse til børn og unge i jeres idrætsforening

19. december 2025

Alle idrætsforeninger i Aarhus Kommune kan søge Aarhus Oliefabriks Fond for Almene Formåls ”Internationale Rejselegat”.

Få 10.000 kroner i støtte til udlandsrejse til børn og unge i jeres idræts- eller spejderforening!

Måske drømmer I om at sende børn og unge i jeres forening på en udlandsrejse, hvor de kan deltage i træning, opvisning, konkurrencer, spejderture eller lignende?

Så kan I søge et legat på op til kr. 10.000,- til rejse og ophold for jeres medlemmer til og med 18 år i Aarhus Oliefabriks Fond for Almene Formåls ”Internationale Rejselegat”

Legatet kan gives til aarhusianske idrætsforeninger og foreninger med spejderaktiviteter (uniformerede korps).


Ansøgningsfrist: Mandag den 19. januar 2026 for udlandsrejser, der afvikles i perioden 15. marts 2026 - 15. marts 2027 (begge dage inklusive)

Hent ansøgningsskema og se mere om rejselegatet her

Del
Læs også

NYHEDER

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE