Anlægspuljen: foreninger modtager 82 millioner kroner i tilskud

21. november 2025

Et rekordstort beløb er på vej fra Aarhus Kommunes anlægspulje. Det er meget tiltrængt, men samtidig vigtigt, at det politiske fokus på at fortsætte på dette niveau fortsætter.

Aarhus Kommunes Kultur og Borgerservice har netop offentliggjort årets fordeling af anlægspuljen til idræts- og fritidsfaciliteter. Der er tale om en rekordstor udmøntning, hvor der bliver givet et samlet tilskud på over 82 mio. kr. fordelt til i alt.

Det er et kæmpe skub til de foreninger, der har lagt et lagt et langt og målrettet arbejde med udvikling og finansiering, der har kostet utallige frivillige arbejdstimer.

- Det er en glædelig nyhed, at der i år forventes at blive givet tilskud på over 82 mio. kr. gennem anlægspuljen til nye idræts- og fritidsfaciliteter. Mange projekter i puljen kan nu efter lang tids udvikling og finansieringsindsatser blive realiseret," siger Jens Bundgaard, bestyrelsesformand for Idrætssamvirket.

Se her det fulde overblik over alle foreninger, der forventes af modtage tilskud

Idrætssamvirket har bidraget i prioriteringsarbejdet. Her blev 62 projekter, som havde søgt tilskud for over 160 mio. kr. vurderet ud fra en faglig vurdering og siden politisk afvejning.

82 mio. kr. er et niveau som Idrætssamvirket skønner, er nødvendigt for at indhente det mangeårige efterslæb på idrætsfaciliteter i Aarhus, og samtidig modsvarer, de 5.000 borgere der flytter til byen årligt. Flere analyser, senest en stor kommuneundersøgelse fra Danmarks Idrætsforbund, viser, at Aarhus nationalt befinder sig i bunden som idrætskommune. Derfor er det afgørende, at størrelsen på udmøntningen fra årets anlægspulje ikke bliver en enlig svale.

- Det væsentlige tilskud er et godt rygstød, men vi konstaterer samtidig, at der på nuværende tidspunkt ikke er budgetteret nok til at holde det niveau de kommende år. Derfor skal det nyvalgte byråd lægge sig i selen for at fastholde den positive udvikling. Vi hæfter os her med glæde ved, at den brede konstitueringsaftale har indskrevet idræt som særskilt tema for byrådsarbejdet i konstitueringsgruppen. Det giver os stor optimisme, og vi ser frem til at deltage i og støtte udviklingen," siger Jens Bundgaard.

47 projekter modtager tilskud fra anlægspuljen

På hal og indendørs idrætsområdet er der prioriteret støtte til Stavtrup IF, der efter en længere proces nu har rejst de 105 mio. Kr. som det nye Idræts- og Kulturcenter koster. Ligeledes er vejen banet for en ny multisal, springsal og foreningsfitness i Egelund i Beder-Malling Idrætsforening. Begge projekter har haft en lang udviklingsfase og mødt mange bump på vejen, som de frivillige kræfter har skulle håndtere. Derfor er det glædeligt, at finansieringen nu er på plads, så det længe tiltrængte kapacitetsløft i disse områder kan komme i gang med byggeriet.

AGF Tennis er ligeledes tæt på at være i mål med deres udvidelse af kapaciteten for indendørs tennis og nyt klubhus, mens Brabrand IF har fået bekræftet den kommunale opbakning til udvidelsen af Brabrand Idrætscenter med et yderligere kommunalt tilskud. I Brabrand består der dog stadigvæk en stor opgave i at rejse finansiering fra fonde den kommende tid.

Nye projekter på vej

Der er også en række spændende projekter, som modtager tilskud til projektudvikling med henblik på at modne projekterne. Det er blandt andet Aabyhøj IF, Fodbold, der modtager 300.000 kroner til kunstgræsbane på Åbyhøj Stadion med omklædningsrum samt klimasikring. Wakeboard-foreningen Aarhus Watersports Complex modtager også projektmidler til at udvikle på deres projekt om en permanent full-size kabelbane ved pier 3 på Aarhus Ø.

Flere foreninger og fællesråd modtager støtte til yderligere undersøgelser af et nyt stort sammenhængende outdoor område i Egådalen, og Norsminde Kajakklub får støtte til at udfolde planerne om et nyt klubhus ved Norsminde Fjord.

Samlet set viser oversigten over støttede projekter, at Aarhus har et rigt, mangfoldigt, engageret og byggelystent foreningsliv, der arbejder uegennyttigt for at forbedre aarhusianernes muligheder for aktive frivillige fællesskaber

Tak til alle frivillige for jeres indsats og vedholdende arbejde i jeres foreninger. Det er jeres engagement, der skaber grundlaget for et stærkt foreningsliv Aarhus og legitimitet bag ønsket om flere og bedre faciliteter.

Foto: Riisvangen Stadion, SLETH Arkitekter

Hvad er Anlægspuljen?

Aarhus Kommunes anlægspulje yder tilskud til faciliteter, der bliver anvendt til idræts-, fritids- eller outdooraktiviteter. Aktører på sport- og fritidsområdet hjemmehørende i Aarhus Kommune kan søge puljen.

Puljen kan bevilge op til 50% i tilskud til anlægsprojekter, samt udgifter der knytter sig direkte hertil. Det gælder både nye anlæg og ombygning/renovering.

Foreninger kan søge om forhøjet tilskud op til 70%, når der er tale om energioptimering, faciliteter i udsatte bydele, mindre specialfaciliteter eller faciliteter i byudviklingsområder.

Man kan søge støtte til nødvendig indledende projektudvikling i form af tilskud til f.eks. rådgiver i forbindelse med skitseforslag, støjmåling, landmåling, brugerinddragelse eller lignende.

Læs mere om Anlægspuljen

Del
Læs også

NYHEDER

Websitet er bygget i Ajour CMS fra ITIDE