Har jeres forening en idé, der kan udvikle foreningen, skabe nye aktiviteter eller styrke fællesskabet? Så er det nu, I kan søge støtte gennem DIF og DGI’s Foreningspulje.
Den store pulje støtter projekter med et samlet ansøgningsbeløb på mellem 25.001 og 300.000 kroner. Det kan blandt andet være initiativer, der handler om nye aktiviteter, rekruttering og fastholdelse af medlemmer og frivillige, udstyr, uddannelse eller inklusion.
Der er cirka 50 millioner kroner i DIF og DGI’s Foreningspulje i 2026, som fordeles på tværs af den store og den lille pulje.
Den store pulje har tre årlige ansøgningsfrister, næste ansøgningsfrist er 31. oktober 2026.
Den lille pulje, som uddeles to gange årligt, er lukket og bliver genåbnet til februar 2027. Her er det muligt at søge op til 25.000 kr.
Har I et projekt, der venter på finansiering, er det nu, I skal i gang med ansøgningen. Idrætssamvirket hjælper gerne din forening med sparring og input til ansøgningen.



