Solen skinner og fuglene kvidrer. Foråret er sandelig over os. Udover det gode vejr er en forårsbebuder også, at foreningsbevægelsen demokratiske festdag – generalforsamlingen– bliver afholdt rundt omkring i mange foreninger for tiden. Det er her medlemmerne kan påvirke vigtige beslutninger for foreningen, og bestyrelsen kan præsentere deres visioner.
En anden fest i foreningslivet er de mange gymnastikforårsopvisninger, der løber af stablen de næste weekender. Idræt, fællesskab og traditioner en hel dag. Fantastisk!
Om du skal til det ene, det andet eller noget helt tredje ønsker vi dig en rigtig god weekend og god læselyst med nyhedsbrevet.
Pst! Hvis du vil se en formand blive overrasket så tag at se videoen, hvor vi uddelte idrættens frivilligpris for nylig 👇🏼
Med venlig hilsen
Idrætssamvirket 🏹 |