Se nyhedsbrevet i en browser

Kan du ramme hovedet af en kuglepen på 15 meters afstand?🎯🖋️

Det er så præcis, du skal være, hvis du skal være en rigtig god til riffelskytte. Og du skal kunne gøre det igen og igen. Find ud af om du har et skjult talent til vores årsmøde på tirsdag d. 14. maj, hvor du netop kan prøve at skyde med riffel.

Vi er ved at lægge sidste hånd på forberedelserne til mødet, og derfor kan vi også nu løfte sløret for tre yderst kvalificerede nominerede til prisen som Årets Idrætsleder 2023. Hvem der vinder, bliver afsløret på årsmødet 👀

Kristi Himmelfartsferien banker på, og det samme gør den længe ventede pokalfinale. Vi krydser fingre for, at AGF tager pokalen med hjem til Aarhus og ønsker alle, der skal se kampen, god fornøjelse. #KSDH

Rigtig god fornøjelse med nyhedsbrevet og glædelig Kristi Himmelfartsdag. 

Med venlig hilsen 
Idrætssamvirket 🏌🏽‍♀️

Her er de nominerede til prisen som Årets Idrætsleder 🥁

På Idrætssamvirkets årsmøde d. 14. maj bliver det afgjort, hvem af de tre der løber med prisen, den historiske pokal og de 15.000 kroner. 

Læs mere

Kom til Idrætssamvirkets årsmøde🙋🏻‍♀️🙋🏽🙋🏼‍♂️

Krudtstøv, olympiske drømme og Årets Idrætsleder. Det er blot nogle af temaerne til Idrætssamvirkets årsmøde d. 14. maj. Derudover har du mulighed for at påvirke Idrætssamvirkets videre arbejde.

Læs mere

Debat: Lad os fylde Pier 3 med fællesskaber og bevægelse

Der er en unik mulighed for at tænke idrættens fællesskaber ind fra start af, når Pier 3 på Aarhus Ø nu skal  udvikles. Det mener bestyrelsesformanden og næstformanden i dette debatindlæg. 

Læs mere

Ny pulje giver mulighed for at ansætte en udvikler i jeres forening

Puljen til ansættelse af foreningsudviklere er helt ny. Formålet er at støtte og styrke foreninger i Aarhus og hjælpe dem med at realisere deres drømme.

Læs mere

Vil jeres forening hjælpe de børn, der står mest alene?

Selv de mindste bidrag kan have en enorm indvirkning på disse børns liv. Derfor inviterer Børne- og Ungealliancen til temamøde for alle der har interesse i at hjælpe børn, som står alene.

Læs mere

KOMMENDE BEGIVENHEDER

Idrætssamvirkets Årsmøde 2024

Dato: 14. maj 2024

Krudtstøv, olympiske drømme og Årets idrætsleder. Det er blot nogle af temaerne til Idrætssamvirkets årsmøde d. 14. maj. Derudover har du mulighed for at påvirke Idrætssamvirkets videre arbejde.

Læs mere

KOMMENDE KURSER

Revisionskursus

Dato: 15. maj 2024

Kom med på revisionskursus for foreninger. Formålet med kurset er at klæde jer på til at kunne revidere tilskudsregnskabet og foreningens årsregnskab.

Mere info

Bliv en god aktivitetsleder for børn med særlige behov

Dato: 16. maj 2024

På denne online workshop, går vi helt ind i maskinrummet og taler indhold, struktur og værktøj i forbindelse med opbygning af dine aktiviteter eller træning på et specialhold med børn og unge med særlige behov og handicap.

Mere info

Den lovlige forening

Dato: 23. maj 2024

Der findes ingen lov, der regulerer hvordan en forening skal organiseres og hvordan vedtægter skal se ud, men bestyrelsen og medlemmerne skal selvfølgelig holde loven og tage ansvaret for økonomien og de aktiviteter, de udøver i foreningen.

Mere info
ANDRE IDRÆTSNYHEDER

Foreningerne holder liv i lokalsamfundeneNy undersøgelse fra SDU viser, at foreningslivet både skaber liv og aktivitet og bidrager til udviklingen af lokalsamfundene. Særligt i de mindre byer. Det er evidens for den store samfundsmæssige betydning, som de frivillige i foreninger har. Læs mere

Ændringer i AGF Kvindefodbold: Siden opstarten af AGF Kvindefodbold for fire år siden har det været et partnerskab mellem AGF A/S, VSK Aarhus og IF Lyseng. Nu træder sidstnævnte ud med ønsket om at skabe et stærkt alternativ for pige- og kvindefodbolden i det sydlige Aarhus. Læs Mere

- DM-guld til Højbjerg: For første gang siden 1987 kan Højberg Badmintonklub kalde sig for danske mestre. Det skete tirsdag aften, da Aarhus-klubben slog Skovshoved 5-3 i ligafinalen. Læs mere

Den Permante snart klar efter kæmpe renovering: 40 millioner kroner. Så meget har renoveringen og udvidelsen af badeanstalten Den Permante kostet. Byggeriet har været i gang siden marts 2023, og nu er den klar til indvielse i maj. Vikingeklubben Jomsborg med sine 10.000 medlemmer hører hjemme på badeanstalten. Læs mere

- Første spadestik i Åbyhøj: Efter fire års hårdt arbejde drevet af en gruppe af frivillige kan Åbyhøj nu endelig se frem til en udvidelse af idrætskapaciteten med et nyt og meget lovende idrætscenter. Første spadestik blev taget til et festligt arrangement i fredags. Læs mere

Om Idrætssamvirket

Idrætssamvirket Aarhus er en interesseorganisation for de aarhusianske idrætsforeninger og arbejder for at skabe bedre vilkår for idrætten gennem rådgivning, økonomisk støtte og politisk arbejde. 

I dag har Idrætssamvirket 417 medlemsforeninger og repræsenterer sammenlagt mere end 100.000 aarhusianske idrætsudøvere. Sammen udgør de Aarhus' stærkeste idrætsfællesskab🔥